RESİM GALERİSİ
|  SİTE HARİTASI|FACEBOOK |TWİTTER|YOUTUBE                                                          

SAYIN HACI ARSLAN UZAN’DAN 12 MART İSTİKLAL MARŞININ KABULÜ MESAJI

SAYIN HACI ARSLAN UZAN’DAN 12 MART İSTİKLAL MARŞININ KABULÜ MESAJISAYIN HACI ARSLAN UZAN’DAN 12 MART İSTİKLAL MARŞININ KABULÜ MESAJI

İstiklal Marşımızın 12 Mart 1921 yılının kayda geçtiği günün üzerinden 97. Yılını kutluyor. Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u ve İstiklal mücadelemizin tüm kahramanlarını minnet ve rahmetle anıyorum.

Yüce milletimizin bağımsızlığına ve kutsal değerlerine olan inancı destanlaştırarak milletimizin sembolü olan İstiklal Marşımız, Bir Milletin bağımsızlık aşkının, imkânsızlıklar içerisinde gösterdiği büyük kahramanlığın, milli değerlerimizi ve ideallerimizi yansıtan azim ve fedakârlıkla verilen kurtuluş mücadelesinin mısralara dökülmüş ifadesidir.

Tarih boyunca istiklal ve bağımsızlığını, milli birlik ve bütünlüğünü her şeyin üstünde tutan, bu uğurda büyük bedeller ödeyen aziz milletimiz, hiçbir zaman esaret altında yaşamayı kabul etmemiş, canından aziz bildiği kutsal vatan topraklarını, canı ve kanı pahasına korumuştur. Üzerinde hür olarak yaşadığımız bu cennet vatana kast eden düşmanlara karşı büyük bir azim, inanç ve fedakârlıkla kazanılan istiklal mücadelemiz, vatan şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un coşkulu mısralarıyla İstiklal Marşı’nda ölümsüzleşmiştir.

Tarihten silinmek isteyen bir milletin, hangi değerlere sarılarak istiklal mücadelesini kazandığını anlatan, tarihi belge niteliğindeki Milli Marşımız, milletimizin gönül yüceliğini, manevi değerlerini, milli kimliğini vatan sevgisini en iyi biçimde dile getirmektedir.

İstiklal Marşı’nı şair ve vatansever kimliğiyle yazan Mehmet Akif Ersoy, “Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırtmasın.” derken verilenen mücadelenin büyüklüğünü ve zorluğunu ifade ediyordu. Vatansever kimliğiyle Anadolu işgalinin en zorlu dönemlerinde milli mücadeleye büyük destek veren Mehmet Akif, ölümsüz eserleri, fikirleri ve idealleri ile milletimizi gönlünde taht kurmuştur.

İnanıyorum ki milletimizi meydana getiren bireyler olarak her birimiz, bize armağan edilen bu eşsiz mısralardaki kardeşlik ruhunu, bu gönül birliğini dinmez bir coşkuyla ilelebet muhafaza edecek daha iyi bir gelecek için azimle ve inançla çalışmaya devam edeceğiz. Bütün bu duygu ve düşüncelerle bir kez daha İstiklal Marşımızın Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabulünün 97. Yıl dönümünü kutluyorum.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

214 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
BAŞKAN

Salih İLHAN
Belediye Başkan
    
HİZMETLER